Посрещане на младоженците
Посрещането на младоженците от свекървата е стар български обичай който символизира приемането на булката от родата на момчето! Тази традиция се изпълнява с питка, сол и мед. Тъщата ( майката на момичето ) държи питката за да помага на свекървата (майката на момчето ), която от своя страна захранва първо със сол (символ на горчивите и трудните моменти от живота), после с мед за да подслади бъдещия съвместен живот на младоженците. Прието е първият залък със сол да се даде на младоженеца (той пръв ще усети трудните моменти от живота. за които трябва да е подготвен).
Кумово слово
Кума поздравява гостите и младоженците!
Първи семеен танц
Младоженците откриват дансинга с блус (любима песен), който танцуват до края сами.
Булчинско хоро
Булката трябва да поведе обикновено право хоро (желателно е бавно хоро за да могат да участват и тези които не могат да играят) с един букет (от многото подарени) и всеки който се хваща на хорото го взима и предава на следващия. В момента когато свърши хорото - ако го държи мъж се препоръчва първото дете да бъде - момче, ако жена – момиче.
Кумова хоро
Кума води хоро, също обикновено право- най подходяща е песента “Пий куме, пий”
Кумова пита
Младоженците застават с гръб един към друг, кума или кумата държат питката над главите им, всеки хваща свойта половина здраво и когато кума реши, че всичко е наред дава знак да чупят питата - който отчупи по-голямото парче, ако е булката ще командва в къщата , ако е младоженеца ще носи парите!
Поздравяване на гостите
Според българските обичаи новото семейство трябва да мине с чаша шампанско първо при родителите, роднините и последно приятелите – да си кажат “Наздраве”! Тогава евентуално се приемат и подаръците! Хубаво е да се съчетае (като време) със сервирането на основното ястие, като персонала не пречи на младоженците!
Кумова ръченица за дар
Редно е кума лично да играе ръченицата . Той трябва да се опита да надиграе едно момиче от гостите (или да се плати на танцьорка на народни танци), което танцувайки, държи дара за кума – може да бъде пита , печено пиле, торта и др. Ако той не успее да я надиграе , се опитва да си го открадне и когато пак не успее трябва да плати символична сума за да си го получи!
Букет
Булката излиза на дансинга с букета, DJ приканва всички неомъжени дами да излязат на дансинга, подреждат се в единия край и чакат булката да го хвърли. Тя може да ги подлъже няколко пъти за да е по-интересно.
Жартиер
Най-оригиналният и най-често практикуван е: -Булката си слага жартиера на бедрото и се качва на стол. Младоженеца с вързани ръце и очи се вмъква под роклята и го сваля с уста. След това го хвърля към ергените под звуците на подходяща музика. -По-лек вариант е булката да си сложи на глезена жартиера,а младоженеца да го свали с ръка и да го хвърли към чакащите ергени под звуците на подходяща музика. - По желание на младото семейство, може младоженеца да си сложи в джобчето жартиера и в дадения момент за това да го хвърли назад към ергените под звуците на подходяща музика.
Балони с обещания
В няколко броя балони се слагат листчета с обещания от битов характер (по желание на младоженците обещанията могат да бъдат лични),DJ ги надува, пуска ги на дансинга първо булката взима едно балонче – пука го и чете каквото е написано, след това е младоженеца и така се редуват докато балоните свършат!
Торта
Персонала на ресторанта изкарва тортата на дансинга под звуците на специална музика. Булката взима ножа , а младоженеца нейната ръка , отрязват заедно едно парче , с което се захранват взаимно без да ползват прибори. Ако младоженците имат приятели-двойка, на която препоръчват скорошен брак, може да им подарят парче торта, с което и те да се захранят (без прибори). Следва бавен танц, който е като поздрав към двойките на които им е препоръчан брак.
Сватби
Посрещане на младоженците
Посрещането на младоженците от свекървата е стар български обичай, който символизира приемането на булката от родата на момчето! Тази традиция се изпълнява с питка, сол и мед. Тъщата (майката на момичето) държи питката за да помага на свекървата (майката на момчето), която от своя страна захранва първо със сол (символ на горчивите и трудните моменти от живота), после с мед, за да подслади бъдещия съвместен живот на младоженците.
Кумово слово
Кума поздравява гостите и младоженците!
Първи семеен танц
Младоженците откриват дансинга с блус (любима песен), който танцуват до края сами.
Булчинско хоро
Булката трябва да поведе обикновено право хоро (желателно е бавно хоро за да могат да участват и тези, които не могат да играят) с един букет (от многото подарени), и всеки който се хваща на хорото го взима и предава на следващия.
Кумово хоро
Кума води хоро, също обикновено право- най-подходяща е песента “Пий куме, пий”.
Кумова пита
Младоженците застават с гръб един към друг, кума или кумата държат питката над главите им. Когато кума реши, че всичко е наред, дава знак да чупят питата. Който отчупи по-голямото парче – булката ще командва в къщата, ако младоженеца ще носи парите!
Поздравяване на гостите
Според българските обичаи новото семейство трябва да мине с чаша шампанско при родителите, роднините и приятелите – да си кажат “Наздраве”! Тогава евентуално се приемат и подаръците!
Балони с обещания
В балони се слагат листчета с обещания. Булката пука първия балон и чете каквото е написано, след това младоженеца и така се редуват, докато балоните свършат!
Торта
Персонала на ресторанта изкарва тортата на дансинга под звуците на специална музика. Булката и младоженеца заедно режат първото парче и се захранват взаимно.